زندگی نامه حضرت آیت الله خامنه ای
مطالب داغ
هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶
خانه » دانشنامه » زندگی نامه حضرت آیت الله خامنه ای
دانلود سریال شهرزاد 2
زندگی نامه حضرت آیت الله خامنه ای

زندگی نامه حضرت آیت الله خامنه ای

زندگی نامه حضرت آیت الله خامنه ای

زندگی نامه حضرت آیت الله خامنه ای

سید علی حسینی خامنه ای فرزند مرحوم حاج سید جواد حسینی خامنه ای در فروردین سال ۱۳۱۸ هجری شمسی (مصادف با ۱۳۵۸ هجری قمری) در مشهد مقدس به دنیا آمد. او به عناوینی همچون سید علی خامنه ای، آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی، مقام معظّم رهبری، ولی امر مسلمین به خصوص شیعیان جهان و … معروف است. با توجه اهمیت موضوع، این پست مذهبی را به شرح مختصری از زندگانی و ییوگرافی رهبر معظّم جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان جهان، حضرت آیت الله خامنه ای اختصاص دادیم .

زندگی در حوزه علمیه

ایشان از همان ابتدای کار تحصیلات تخصصی (یعنی از دوران دبیرستان) خواندن کتاب صرف و نحو و جامع المقدمات را آغاز کرد. سپس از مدرسه راهی حوزه شد و تحت نظر پدر بزرگوار و دیگر اساتید به خواندن کتاب ادبیات و مقدمات پرداخت. خودش درباره دلیل و انگیزه ورود به حوزه چنین گفتند : عامل و موجب اصلى در انتخاب این راه نورانى روحانیت پدرم بودند و مادرم نیز علاقه مند و مشوّق بودند.

رهبر در دوران نوجوانی

ایشان نزد مدرسان مدرسه و حوزه (البته تحت نظارت پدر) کتاب های ادبی نظیر جامع المقدمات، سبوطی، مغنی و معالم را فراگرفت. در ادامه نزد مرحوم آقا میرزا مدرس یزدی و پدرش کتابهای شرایع الاسلام و شرح لمعه را را خواند و در حضور مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینی کتاب مکاسب را فراگرفت و بقیه دروس سطح فقه و اصول را نزد پدرش خواند و دوره مقدمات و سطح را با موفقیت شگفت انگیزی در پنچ سال و نیم به اتمام رساند. پدرش مرحوم سید جواد در تمام این مراحل نقش مهّمى در پیشرفت این فرزند برومند داشت. ایشان در ادامه تحصیلات حوزوی نزد مرحوم آیت الله میرزا جواد آقا تهرانى و مرحوم شیخ رضا ایسى کتاب منظومه سبزوار را در زمینه منطق و فلسفه،   خواندند. آیت الله خامنه اى که از هیجده سالگى در مشهد درس خارج فقه و اصول را نزد مرجع بزرگ مرحوم آیت الله العظمى میلانى شروع کرده بودند. در سال ۱۳۳۶ به قصد زیارت عتبات عالیات، عازم نجف اشرف شدند و با مشاهده و شرکت در درسهاى خارج مجتهدان بزرگ حوزه نجف از جمله مرحوم سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودى، میرزا باقر زنجانى، سید یحیى یزدى، و میرزا حسن بجنوردى، اوضاع درس و تدریس و تحقیق آن حوزه علمیه را پسندیدند و ایشان را از قصد خود آگاه ساختند. ولى پدر موافقت نکرد. پس از مدّتى ایشان به مشهد باز گشتند. آیت الله خامنه اى از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۳ در حوزه علمیه قم به تحصیلات عالى در فقه و اصول و فلسفه، مشغول شدند و از محضر بزرگان چون مرحوم آیت الله العظمى بروجردى، امام خمینى، شیخ مرتضى حائرى یزدى وعلـّامه طباطبائى استفاده کردند. این از سرگذشت زندگی حوزوی رهبر انقلاب در حوزه های نجف اشرف و قم بود.

زندگی سیاسی حضرت آیت الله خامنه ای

امام خامنه ای درباره زندگی سیاسی خودش گفته اند : از شاگردان فقهى، اصولى، سیاسى و انقلابى امام خمینى (ره) هستند. نخستین کسی که باعث شد ذهنیت مبارزات سیاسی علیه طاغوت در ایشان ایجاد شود شهید سید مجتبی نواب صفوی بود. آن زمان که ایشان دانشجوی طلاب بودند سخنرانی های شهید نواب صفوی علیه طاغوت و فتنه ها و نقشه های شوم انگلیسی ها باعث بیداری سیاسی ایشان شده و تحولی عظیم در وجود مبارک ایشان ایجاد کرد تا جایی خودشان فرموده اند : همان وقت جرقه هاى انگیزش انقلاب اسلامى به وسیله نوّاب صفوى در من به وجود آمده و هیچ شکى ندارم که اولین آتش را مرحوم نوّاب در دل ما روشن کرد. مبارزات سیدعلی خامنه ای علیه حکومت پهلوی و سیاست های توسعه طلبانه آمریکا از سال ۱۳۴۱ در قم شروع شده و او در این راه چندین بار بازداشت شده و شکنجه های فراوانی را تحمل کرد. ولی تا آخرین لحظه در کنار امام خمینی (ره) اتاد و به مبارزات علیه طاغوت ادامه داد. او در تاریخ ۱۲ خرداد ۴۲ و همچنین قیام خونین و معروف ۱۵ خرداد دستگیر و زندانی شد و شکنجه های فراوانی را تحمل کرد. سایر بازداشتهای رهبر معظم انقلاب می توان به بهمن ۱۳۴۲ در ماه مبارک رمضان، سال ۱۳۴۵ به خاطر برگزاری کلاسسهای تفسیر قرآن و اندیشه اسلامی و آگاه کردن جوانان، سال۱۳۴۹ به خاطر ادامه فعالیتهای سیاسی و روشنگری، سال ۱۳۵۰ به خاطر جلوگیری فعالیتهای ساسی ایشان، دی ماه ۱۳۵۳ که به قول حضرت خامنه ای این بازداشت سخت ترین بازداشت و با فجیع ترین شکنجه ها بود که تا پاییز ۱۳۵۴ ادامه داشت.

رهبر در دوران جوانی

تبعید به آزادشهر

در سال ۱۳۵۶ (اواخر این سال) حضرت آیت الله خامنه ای توسط رژیم پهلوی دستگیر و به آزادشهر (واقع در استان سیستان و بلوچستان) تبعید شدند ولی اعتراضات گسترده مردم پهلوان ایران و اوج گرفتن شور و نشاط انقلابی در افکار مردم در سال ۱۳۵۷ (اواسط این سال) ایشان از تبعید آزاد شده و به مشهد مقدس برگشتند و جزء سردمداران مبارزان علیه رژیم طاغوت به مبارزات انقلابی ادامه دادند.

روزهای نزدیک به پیروزی و پس از آن

ایشان در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی و قبل از ورود امام از پاریس به تهران به فرمان امام خمینی به عضویت شورای انقلاب فرهنگی درآمدند و در کنار بزرگان و پیشروان انقلاب مثل هاشمی رفسنجانی، شهید بهشتی و شهید مطهری و … قرار گرفتند. دستور امام مبنی بر عضو بودن آیت الله خامنه ای در شورای انقلاب فرهنگی از طریق شهید مطهری به ایشان رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای مثل سالهای پیش از انقلاب از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و با تمام توان به فعالیت ارزشمند سیاسی و اسلامی خود ادامه داده و کارهای مهمی انجام داده اند که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم :

بنیانگذاری حزب جمهورى اسلامى در اسفند ۱۳۵۷ با همکارى و همفکرى علماى بزرگ و مبارز و هم زرم خود مثل : شهید باهنر، شهید بهشتی، هاشمى رفسنجانى و… .
٭ معاونت وزارت دفاع در سال ۱۳۵۸٫
٭ سرپرستى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى سال ۱۳۵۸٫
٭ امام جمعه تهران سال ۱۳۵۸٫
٭ نماینده امام خمینی (ره) در شوراى عالى دفاع سال ۱۳۵۹٫
٭ نماینده مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى سال ۱۳۵۸٫
٭ حضور فعّال در لباس رزم در جبهه هاى دفاع مقدس علیه جنگ تحمیلی صدام علیه ایران در سال ۱۳۵۹
٭ ترور ناموفق ایشان توسط منافقیندر مسجد ابوذر تهران در ۶ تیرماه ۱۳۶۰
٭ ریاست جمهورى بعد از شهادت محمد على رجایى در مهر ماه ۱۳۶۰ با کسب بیش از ۸۲۰ درصد آرای مردمی و همچنین انتخاب مجدد ایشان به عنوان ریاست محترم جمهور در سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸

٭ ریاست شوراى انقلاب فرهنگی سال ۱۳۶۰٫
٭ ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام سال ۱۳۶۶٫
٭ ریاست شوراى بازنگرى قانون اساسى سال ۱۳۶۸٫

٭رهبری و ولایت امت بزرگ اسلامی در چهاردهم خرداد ۱۳۶۸ پس از رحلت جانگداز بنیانگذار انقلاب و جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی

البته ایشان در کنار فعالیتهای سیاسی و دینی، فعالیتهای علمی نیز داشتند مثل تألیف کتابهای متعدد مثل کتاب نوبهار جان و دل، کتاب پیشوای صادق، کتاب ولایت فقیه و …

این بود از بیوگرافی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران.  لطفاً ما را از نظرات ارزشمندتان بی بهره نفرمایید .

جانم فدای رهبر

منابع

کتاب خاطرات و زندگی نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی

سایت دفتر مقام معظم رهبری http://www.leader.ir

سایت ویکی پدیا دانشنامه آزاد

باکس دانلود
  • رمز :www.iranidata.com

کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.iranidata.com می باشد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز