محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما فرادرس
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  دانلود رایگان کتاب تذکره الاولیاء اثر عطار نیشابوری

  دانلود رایگان کتاب تذکره الاولیاء اثر عطار نیشابوری

  حکیم شیخ عطّار نیشابوری که نام کامل او فریدالدین ابوحامد محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحاق عطار کَدکَنی نیشابوری است در سال ۵۴۰ هجری قمری در کدکن به دنیا آمد و در سال ۶۱۸ در شادباخ نیشابور درگذشت. او یکی از بزرگترین عارفان و صوفیان قرن ششم و ابتدای قرن هفتم در ادبیات ایران به شمار می آید. تذکره الاولیاء کتابی است عرفانی به نثر ساده و در قسمت‌هایی مسجع، که در شرح احوال بزرگان اولیاء و مشایخ صوفیه توسط شیخ فریدالدین عطار نیشابوری به زبان فارسی نوشته شد. این کتاب دارای یک مقدمه و ۷۲ باب که هریک به زندگی، حالات، اندیشه‌ها و سخنان یکی از عارفان و مشایخ تصوف می‌پردازد، و ذکر مکارم اخلاق، مواعظ و سخنان حکمت‌آمیزشان در این کتاب به زیبایی بیان شده است. باب اول کتاب تذکرت الاولیا به سخنان امام صادق (ع) و باب آخر یعنی باب هفتاد و دوم آن حسین بن منصور حلّاج اختصاص یافته است. زبان نثر کتاب تذکره الاولیا عطار نسبتاً ساده بوده ولی درک کردن درست آن تا حدی به اطلاعات عرفانی نیاز دارد.

  این کتاب را چندین محقق سرشناس ایرانی و خارجی تصحیح کرده اند. نخستین تصحیح انتقادی تذکره الاولیا بوسیله رنالد نیکلسن صورت گرفت. (چاپ لیدن ۱۹۰۵-۱۹۰۷). تصحیح دیگر بر این کتاب، مقدمهٔ محمد قزوینی بر آن است که حاوی اطلاعات دقیق و سودمندی‌است. از تصحیحات معروف دیگر تذکره الاولیا، تصحیح محمد استعلامی است که تا کنون ۲۵ بار چاپ شده‌است. دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در حال تصحیح دیگری از تذکرهالاولیاء عطار نیشابوری است. از امتیازات تصحیح نیکلسن، یکی بی‌طرفی مذهبی او از نظر شیعه با سنی بودن است .

  این پست مذهبی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم کتاب تذکرت الاولیا نوشته عطار نیشابوری در قالب فایل pdf اختصاص یافت .

  راهنما

  لینک های دانلود

 • رمز فایل: www.iranidata.com
 • حجم: 3.32 مگابایت
 • فرمت: PDF
 • منبع: ایرانی دیتا
 • آخرین بروزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۳۹۵
 • تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۵
 • نویسنده: ابوالحسن شاهمردانیارسال دیدگاه

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
© تمامی حقوق مطالب برای این سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.
طراحی و کدنویسی: Merdad