تاثير يک ماه روزه داری و فعاليت بدنی منظم بر شاخص های هماتولوژی و بيوشيميايی خون
مطالب داغ
خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶
خانه » آموزشی » دانشگاهی » تاثیر یک ماه روزه داری و فعالیت بدنی منظم بر شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی خون
دانلود سریال شهرزاد 2
تاثیر یک ماه روزه داری و فعالیت بدنی منظم بر شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی خون

تاثیر یک ماه روزه داری و فعالیت بدنی منظم بر شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی خون

تاثیر یک ماه روزه داری و فعالیت بدنی منظم بر شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی خون

تاثیر یک ماه روزه داری و فعالیت بدنی منظم بر شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی خون

ماه رمضان مهم ترین ماه قمری است که در آن گرفتن روزه بر مسلمانان (مگر در شرایط خاص) واجب است. تأثیر و فواید روزه از نظر روحی، معنوی و جسمی بسیار زیاد است. از نظر علمی ثابت شده است که گرفتن روزه آثار مفیدی بر اندام های انسان دارد. هر چند فایده اصلی روزه داری همان اثر معنوی آن است ولی از نظر پزشکی مفید بودن آن بر انسان از نظر فیزیکی و روانی اثبات شده است. برای ورزشکاران اعم از حرفه ای یا آماتور نیز روزه داشتن بر تمرکز روحی و روانی و سلامت اندامی و جسمی آنها تأثیر مثبت دارد. نیز در این مقاله بررسی شده است تا گرفتن یک ماه روزه در ماه مبارک رمضان و فعالیت بدنی منظم بر شاخصهای هماتولوژی و بیوشیمیایی خون در ورزشکاران و سایر افراد چه تأثیری دارد .

این پست آموزشی، علمی و مذهبی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله تاثیر یک ماه روزه داری و فعالیت بدنی منظم بر شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی خون در قالب فایل pdf برای دانشجویان رشته های تربیت بدنی و علوم ورزشی، الهیات و معارف اسلامی، مجموعه علوم پزشکی و سایر علاقمندان اختصاص یافت .

چکیده مقاله

مقدمه: روزه داری در ماه رمضان یک تکلیف مذهبی و باور اعتقادی است که بر همه مسلمانان سالم و بالغ واجب است. هدف از مطالعه حاضر، مقایسه تاثیر یک ماه روزه داری و فعالیت ورزشی منظم بر شاخص های بیوشیمیایی و هماتولوژی خون مردان فعال و غیرفعال می باشد.
مواد و روش ها: در این مطالعه ۲۶ مرد سالم ۱۸ تا ۳۰ سال در دو گروه روزه دار غیرفعال (۱۳ نفر) و گروه روزه دار فعال (۱۳ نفر) قرار گرفتند. از هر دو گروه دو نمونه خون جهت آزمایش های بیوشیمیایی و هماتولوژی در روز اول و روز ۲۹ ماه رمضان گرفته شد. داده ها با استفاده از آزمون آنالیز واریانس تکراری تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: در هر دوگروه میانگین شاخص های هماتوکریت، تعداد گلبول های قرمز، TC، LDL، HDL، LDL/HDL، TC/HDL و VLDL در آخر ماه رمضان کاهش معناداری نسبت به ابتدای ماه رمضان داشته است. مقادیر HDL طی روزه داری در گروه روزه دار فعال (P=0.023) و گروه روزه دار غیرفعال (P=0.042) در ابتدا و انتهای مطالعه افزایش معناداری یافته است. کاهش سطوح FBS تنها در گروه روزه دار فعال معنادار بود (P<0.05).
نتیجه گیری: روزه داری در ماه مبارک رمضان توام با انجام فعالیت های ورزشی منظم می تواند تغییرات مثبتی در شاخص های هماتولوژیکی- بیوشیمیایی سرمی به وجود آورد که این می تواند به علت تغییر در رژیم غذایی و واکنش های زیست حیاتی بدن روزه داران به گرسنگی و فعالیت بدنی در طول ماه رمضان باشد.

کلید واژه: روزه داری، فعالیت ورزشی، شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی، مردان فعاتال و غیرفعال

نوسیندگان : حسین نیک رو، سید رضا عطار زاده حسینی، کیوان حجازی – پردیس دانشگاه مشهد – دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

باکس دانلود

کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.iranidata.com می باشد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز