بررسی شعر محمدرضا شفيعی کدکنی و عبدالوهاب البياتی از منظر ادبيات تطبيقی

بررسی شعر محمدرضا شفیعی کدکنی و عبدالوهاب البیاتی از منظر ادبیات تطبیقی

بررسی شعر محمدرضا شفیعی کدکنی و عبدالوهاب البیاتی از منظر ادبیات تطبیقی

هم سنجشی یا همان ادبیات تطبیقی یکی از انواع نقد ادبی است که در آن که از روابط ادبی ملل مختلف و زبان های آنها و از تعامل میان ادبیات ملتها با یکدیگر سخن می گوید. در این پژوهش سعی شده است، شعر دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی و عبدالوهاب البیاتی از دیدگاه ادبیات تطبیقی بررسی شود .

این پست آموزشی و ادبیاتی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله بررسی شعر محمدرضا شفیعی کدکنی و عبدالوهاب البیاتی از منظر ادبیات تطبیقی در قالب pdf اختصاص یافت .

چکیده مقاله

عبدالوهاب بیاتی، شاعر پیشتاز عرب و محمد رضا شفیعی کدکنی، ادیب، ناقد، شاعر و نویسنده توانمند فارسی در این عرصه جلوه ای از تطبیق و داوری را می نمایانند، چنانکه بین اشعار شفیعی کدکنی و البیاتی وجوه مشترک بسیاری در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و به ویژه ادبی وجود دارد. آشنایی دیرینه شفیعی کدکنی با آرا و دیدگاه های البیاتی از رهگذر مطالعه، ترجمه آثار او و نیز شیفتگی اش نسبت به البیاتی سبب شد تا اشعار وی را به عنوان نمونه برتر و شخصیت او را به مثابه الگو قرار دهد و حتی در برخی موارد از وی تاثیر پذیرد و در مواردی دیگر، مشابه او بسراید.
این تحقیق با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی و عمدتا بر اساس نظریه بینامتنیت و با بررسی شواهد، به دنبال اثبات این فرضیه است که وجوه اشتراک در اشعار این دو ادیب، اتفاقی نبوده و حاکی از اثر پذیری شاعر معاصر فارسی از ادیب توانمند عرب است.

کلید واژه: ادبیات تطبیقی، شعر، شفیعی کدکنی، عبدالوهاب البیاتی

نوسیندگان : ناهده فوزی، مریم امجد، کبری روشنفکر – گروه زبان و ادبیات عربی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی، تهران، ایران

 

مشخصات

  • 193 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت