بررسی تعریف مابعدالطبیعه از دیدگاه فارابی PDF
مطالب داغ
باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶
خانه » آموزشی » دانشگاهی » بررسی تعریف مابعدالطبیعه از دیدگاه فارابی PDF
دانلود سریال شهرزاد 2
بررسی تعریف مابعدالطبیعه از دیدگاه فارابی PDF

بررسی تعریف مابعدالطبیعه از دیدگاه فارابی PDF

بررسی تعریف مابعدالطبیعه از دیدگاه فارابی PDF

بررسی تعریف مابعدالطبیعه از دیدگاه فارابی PDF

مابعدالطبیعه که به آن متافیزیک یا متاگیتیک نیز می گویند یکی از شاخه ها و رشته های مهم علم فلسفه است است که درباره چیستی و کنه وجود، زندگی و حهان بصورت کلی بحث و تحقیق می کند. یکی از فیلسوفان بزرگ حکمت مشّاء ، حکیم ابونصر محمدبن محمد فارابی مشهور به معلم دوم (معلم ثانی بعد از ارسطو) و مؤسس و بنیانگذار فلسفه اسلامی است. فیلسوفان و حکمای مشایی بحث اصالت ماهیت را مطرح و از آن طرفداری می کنند. در این مقاله پژوهشی به بررسی تعریف مابعدالطبیعه طبق نظر فارابی پرداخته شد .

این پست آموزش از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله بررسی تعریف مابعدالطبیعه از دیدگاه فارابی (بر اساس کتاب های تحصیل السعاده، فلسفه ارسطوطالیس، الحروف و فصول منتزعه) در قالب پی دی اف اختصاص یافت .

چکیده

به رغم آن که فارابی در برخی از آثار مشهور خود مانند اغراض مابعدالطبیعه، مابعدالطبیعه را بر اساس موجودبماهوموجود تعریف می کند، ولی در چهار کتاب تحصیل السعاده، فلسفه أرسطوطالیس، الحروف و فصول منتزعه، تعریفی متفاوت از مابعدالطبیعه ارائه می کند که از جمله تمایزات فلسفی او به شمار می رود. از دیدگاه فارابی در این آثار، مابعدالطبیعه شاخه ای از علوم نظری است که پژوهش و مطالعه در حوزه آن، متاخر از مطالعه در سایر حوزه های علوم نظری یعنی ریاضیات و طبیعیات و علم مدنی است. پژوهشگر در حوزه مابعدالطبیعه باید موجودات الهی و نیز سایر موجودات را از آن جهت که موجودات الهی، مبدا و سبب وجود آن ها هستند، مورد مطالعه و بررسی قرار دهد. هر چند این تعریف، ناظر به تعاریف ارسطو در کتاب های آلفای بزرگ و اپسیلن است، ولی از آن دو متمایز است، زیرا بر خلاف تقریر این دو کتاب، مابعدالطبیعه را شایسته بررسی همه موجودات عالم می داند.

کلید واژه: فارابی، تعریف مابعدالطبیعه، نظر الهی، تحصیل السعاده، فلسفه ارسطوطالیس، الحروف، فصول منتزعه

نویسنده : لیلا کیانخواه – مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

باکس دانلود

کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.iranidata.com می باشد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز