کانال تلگرام

با عضویت در کنال تلگرام ایرانی دیتا جدید ترین مطالب سایت را در گوشی خود مشاهده کنید

بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)
فیلم نهنگ عنبر 2

تبلیغات

واکاوی مفاهیم مله و فلسفه در تفکر ابونصر فارابی PDF

دسته بندی :دانشگاهی
تاریخ : ۱۳ تیر ۱۳۹۵
نویسنده ابوالحسن شاهمردانی
693 بازدید
۰ نظر

واکاوی مفاهیم مله و فلسفه در تفکر ابونصر فارابی PDF

واکاوی مفاهیم مله و فلسفه در تفکر ابونصر فارابی PDF

حکیم ابونصر محمدبن محمد فارابی در سال 878 میلادی به دنیا آمد و در سال 950 درگذشت. او مؤسس فلسفه اسلامی، معلم ثانی(دوم) بعد از ارسطو و یکی از بزرگترین فیلسوفان نسل طلایی اسلام در قرن سوم و چهارم هجری قمری است. شاید او تنها فیلسوف مسلمانی باشد که در مورد همه موضوعات مربوط به فلسفه یعنی فلسفه موسیقی، فلسفه سیاسی، جامعه شناسی فلسفه، اخلاق فلسفی و …  مطلب نوشته است. در این مقاله پژوهشی مفاهیم مله و فلسفه از دیدگاه فارابی واکاوی شده است.

این پست آموزشی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله واکاوی مفاهیم مله و فلسفه در تفکر فارابی حکیم و فیلسوف بزرگ حکمت یا فلسفه مشّاء در قالب پی دی اف اختصاص یافت .

چکیده مقاله

بعد از آنکه فلسفه وارد جهان اسلام شد متفکران مسلمان در ارتباط بين فلسفه و دين مواضع مختلفي اتخاذ کردند. برخي فلسفه را ترک کرده و به تحقير آن پرداختند و برخي نيز فلسفه را بر دين ترجيح دادند. اما فيلسوفي مانند فارابي نظام فلسفي نويني را بنيان نهاد که در آن، بين فلسفه و دين جمع شده و تعارض ميان آنها مورد انکار قرار گرفت. او براي تبيين هر چه بهتر نسبت بين فلسفه و دين و هماهنگ سازي و جمع اين دو به واکاوي و تحليل دو مفهوم مله و فلسفه و تقدم و تاخر آنها پرداخت. از نظر فارابي مله و دين دو اسم مترادف اند و تفاوتي با هم ندارند. اما او تنها ملتي را بر حق و فاضله مي داند که رئيس آن و هر کس که تحت رياست اوست به دنبال سعادت قصوي بوده و مبتني بر فلسفه برهاني باشد. فارابي پس از واکاوي مفاهيم مله و فلسفه به اين نتيجه مي رسد که حقيقت ديني و حقيقت فلسفي با وجود اختلاف صوري، از لحاظ عيني، حقيقت واحدي هستند. اين عقيده او وفاق و هماهنگي ميان فلسفه و اصول و مباني اسلامي را ميسر ساخت. او بدون شک نخستين انديشمندي بود که بر اساس اين هماهنگي، فلسفه جديدي را بنياد نهاد و فلاسفه بعد از او خطوطي را که وي رسم کرده بود پي گيري کرده و طرح او را تکميل کردند.

كليد واژه: مله، مله صحيحه، فلسفه، فلسفه مظنونه، فلسفه مموهه، فارابي

نوسیندگان : روح الله علیزاده ، سید عباس ذهبی – دانشگاه آزاد اسلامي، واحد علوم و تحقيقات، تهران، ايران

اطلاعات دانلود:

نام: واکاوی مفاهیم مله و فلسفه در تفکر ابونصر فارابی PDF

حجم فایل : 424 کیلوبایت

فرمت : PDF

پسورد: www.iranidata.com

منبع: ایرانی دیتا

لینک های دانلود:

برچسب ها:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مشابه

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نکات مهم قبل از ارسال نظر

  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنیدآمار سایت