محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما فرادرس
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  مقایسه دیدگاه سهروردی و آکویناس درباره چگونگی اثبات فرشتگان و تبیین ماهیت ایشان

  مقایسه دیدگاه سهروردی و آکویناس درباره چگونگی اثبات فرشتگان و تبیین ماهیت ایشان

  شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی که به شیخ اشراق، شیخ شهید و شیخ مقتول شهرت دارد، در سال ۵۴۹ هجری قمری به دنیا آمد و در سال ۵۸۷ درگذشت. او سرآمد حکمت و فلسفه اشراق و یکی از فیلسوفان بزرگ ایرانی اهل زنجان است. از طرفی دیگر قدیس توماس آکویناس که به حکیم آسمانی معروف است، فیلسوف بزرگ ایتالیایی و متاله مسیحی بود که اعتقادات مسیحی را با فلسفه ارسطو تلفیق کرد. در این مقاله چگونگی اثبات فرشتگان و تبین ماهیت ایشان از دیدگاه های حکیم سهروردی و توماس آکویناس مقایسه و بررسی (تفاوت و تشابه) شده است .

  چکیده مقاله

  فرشته شناسی یا علم به مجردات قدسی از جمله معارفی است که هرچند به دلیل در پرده غیب واقع شدن موضوعش مبنایی وحیانی دارد، همت عقل در رسیدن به آن هرگز کوتاهی ندارد، تا آن جا که فلاسفه متدین همواره درصدد ارائه شناختی عقلانی از ماهیت و اوصاف این موجودات شریف برآمده و ضرورت وجودشان را توجیه کرده اند.از آن جا که یکی از مهم ترین مباحث فرشته شناسی، مبحث اثبات فرشتگان است؛ خصوصا که ضمن استدلال بر وجودشان، ماهیتشان روشن تر می شود، در واقع مقاله حاضر کوشش و کاوشی است در زمینه چگونگی اثبات فرشتگان و تبیین ماهیت ایشان از منظر دو نظام فلسفی- ایمانی مهم، موسوم به مکتب اشراقی و تومیستی، با این رویکرد که بر سازگاری عقل و دین تاکید ورزد و بلکه نزدیکی شان را آشکار سازد.از یافته های این پژوهش، اشتراک نظر هر دو فیلسوف در روشی استدلالی بر وجود فرشتگان، بیان ماهیت ایشان، رابطه آنان با انسان و قول به کثرت شمارناپذیرشان و نیز اختلاف نظر در کیفیت ایجاد فرشتگان، شیوه دسته بندی آنان، نحوه تحلیل علم ملکی به ذات و غیر ذات، حقیقت تمثل فرشتگان و مساله وحدت یا تباین نوعی شان می باشد، که امید است راه را برای کنکاش های ذهنی عمیق تر و بررسی مقایسه ای دیگر بگشاید.

  کلید واژه: فرشته، جواهر مجرد، انوار قاهره، سهروردی، توماس آکویناس

  نویسندگان : لاله حقیقت ، زهرا دبیری – نشریه اندیشه دینی

  این پست آموزشی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله مقایسه دیدگاه سهروردی و آکویناس درباره چگونگی اثبات فرشتگان و تبیین ماهیت ایشان در قالب فایل pdf برای دانشجویان رشته فلسفه، الهیات و معارف اسلامی و کلیه علاقمندان اختصاص یافت .

  راهنما

  لینک های دانلود

 • رمز فایل: www.iranidata.com
 • حجم: 373 کیلوبایت
 • فرمت: PDF
 • منبع: ایرانی دیتا
 • آخرین بروزرسانی: ۹ مرداد ۱۳۹۵
 • تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
 • نویسنده: ابوالحسن شاهمردانیارسال دیدگاه

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
© تمامی حقوق مطالب برای این سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.
طراحی و کدنویسی: Merdad