خانه » دانشنامه » آموزشی » رشته حسابداری » بررسی تأثیر ساختار مالکیت بر رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه‌بینی مدیریت شرکت‌ها

بررسی تأثیر ساختار مالکیت بر رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه‌بینی مدیریت شرکت‌ها

امتیاز شما به این پست !

Profitability - بررسی تأثیر ساختار مالکیت بر رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه‌بینی مدیریت شرکت‌ها

بررسی تأثیر ساختار مالکیت بر رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه‌بینی مدیریت شرکت‌ها

عوامل زیادی موجب برتری یک شرکت بر شرکت‌های دیگر می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها ساختار مالکیت است که شانس شرکت را در بهبود یا حفظ ساختار سرمایه در آینده تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بیان ساده‌تر ساختار مالکیت بیان‌کننده این مطلب است که چه اشخاصی در تصمیمات مالی و استراتژیکی شرکت تسلط دارند و حکمرانی می‌کنند.

چکیده مقاله

واحدهای تجاری، همواره با فرصت های سرمایه گذاری زیادی روبه رو شده، نیازمند تصمیم گیری منطقی نسبت به یک سرمایه گذاری بهینه هستند. مدیریت کارآمد مستلزم تمرکز و توجه بلند مدت و انتخاب استراتژی های متفاوتی است که در نهایت برای شرکت ارزش آفرینی کند. کوتاه بینی مدیریت) بر اساس تئوری نمایندگی (تصمیم های سرمایه گذاری مدیران را تحت تاثیر قرار می دهند و در نهایت منجر به کاهش ارزش شرکت می شوند. در این پژوهش تاثیر ساختار مالکیت بر رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه بینی مدیریت شرکت ها مورد بررسی قرار گرفت. نمونه آماری مشتمل بر 113 شرکت در طی دوره زمانی 1390 – 1394 و در مجموع565 سال- شرکت بود. نتایج آزمون ها نشان داد، بین تغییرات سودآوری و کوتاه بینی مدیریت رابطه مثبت و معناداری وجود دارد، به علاوه ساختار مالکیت نهادی و عدم اطمینان محیطی رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه بینی مدیریت را کاهش می دهد، در نهایت نتایج نشان داد که تاثیر مالکیت نهادی و عدم اطمینان محیطی بر رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه بینی مدیریت در بین شرکت های سودآوری و زیان ده تفاوت معنی داری دارد.

کلید واژه: ساختار مالکیت، تغییرات سودآوری، کوتاه بینی مدیریت

نویسندگان : فرزین رضایی، اکرم فیروزعلی‌زاده، کیومرث داودی

عنوان نشریه : دانش حسابرسی / بهار 1397 / دوره 18 / شماره 70 / از شماره 79 تا 104

این پست آموزشی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله بررسی تأثیر ساختار مالکیت بر رابطه بین تغییرات سودآوری و کوتاه‌بینی مدیریت شرکت‌ها در قالب فایل pdf برای علاقمندان به رشته‌های حسابداری، مدیریت مالی و … اختصاص یافت .

دانلود پروژه های آماده اکسل و اکسس، مقالات ترجمه شده و افته خاص رشته حسابداری

15 - تلگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.