خانه » دانشنامه » آموزشی » رشته حسابداری » هزینه‌یابی بر مبنای هدف«رویکردی هدفمند در مدیریت هزینه‌ها»PDF

هزینه‌یابی بر مبنای هدف«رویکردی هدفمند در مدیریت هزینه‌ها»PDF

امتیاز شما به این پست !

Target Costing - هزینه‌یابی بر مبنای هدف«رویکردی هدفمند در مدیریت هزینه‌ها»PDF

هزینه‌یابی بر مبنای هدف«رویکردی هدفمند در مدیریت هزینه‌ها»PDF

هزینه‌یابی بر مبنای هدف (Target Costing) فرایند استراتژیک در مدیریت برای کاهش هزینه‌ها در مراحل اولیه برنامه‌ریزی و طراحی محصوص است و توجه خود را به مدیریت هزینه محصولات آتی محصولات تولیدی معطوف می‌دارد. هزینه‌یابی بر مبنای هدف (TC) نه تنها قیمت جاری را در نظر می‌گیرد بلکه الگوی چرخه حیات قیمت‌های آتی چرخه محصوصل را نیز در نظر می‌گیرد. در واقع اول بازار و قیمت آن مشخص می‌شود و بر مبنای آن باید بهای تمام شده برنامه‌ریزی گردد. این درست نقطه مخالف هزینه‌یابی سنتی است .

چکیده مقاله

در این مقاله تلاش شده است تا نخست مقدمه ای بر سیستم هزینه‌یابی بر مبنای هدف تشریح شود و سپس منشأ و تاریخچه آن، مثلث سه بعدی بقا در این سیستم و مقایسه آن با کایزن بیان گردد. دو مدل از این سیستم توسط جان دو تون با عنوان مدل کلان و جزیی ارایه شده است. همچنین فرآیند هزینه یابی بر مبنای هدف، نقش مشارکت خرید و عرضه مدیریت در فرآیند و عوامل موثر بر فرآیند همراه با نمودار به طور کامل تشریح شود. یک مثال عددی نیز برای درک بهتر ارائه شده است. در پایان نیز بعد از توضیح و تشریح مراحل اجرای این سیستم، مقایسه آن با سیستم‌های سنتی، کاربرد آن در صنایع ایران، مزایا و معایب بکارگیری این سیستم نتیجه گیری می‌شود .

کلید واژه : هزینه‌یابی بر مبنای هدف TC، مدیریت هزینه استراتژیک، مشارکت خرید و عرضه مدیریت PSM، کایزن، مثلث سه‌بعدی، بقا

نویسنده : فاطمه اسحاقی – دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

فصلنامه مدیریت، سال پنجم، شماره 11، پاییز 1387

این پست آموزشی از سایت ایرانی دیتنا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله هزینه‌یابی بر مبنای هدف – رویکردی هدفمند در مدیریت هزینه‌ها در قالب فایل PDF برای دانشجویان رشته‌های حسابداری، مدیریت استراتژیک، مدیریت مالی و … اختصاص یافت.

 

15 - تلگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.