خانه » دانشنامه » مذهبی » مقاله » اخلاق تفسیر قرآن کریم – دانلود مقاله PDF

اخلاق تفسیر قرآن کریم – دانلود مقاله PDF

امتیاز شما به این پست !

Quran - اخلاق تفسیر قرآن کریم - دانلود مقاله PDF

اخلاق تفسیر قرآن کریم – دانلود مقاله PDF

اخلاق تفسیر قرآن کریم جزء مباحث مهم در تفسیر آن است. امروزه دیدگاه‌های مختلفی در مورد چیستی فهم و فهم متن بروز و ظهور پیدا کرده و آن مباحث بیشتر تحت عنوان هرمنوتیک و یا زیرمجموعه مباحث مربوط به هرمنوتیک مطرح می شود. اینکه هدف از فهم متن و تفسیر آن فهم مراد و مقصود متکلم و بیان مقصود او در تفسیر است یا آنکه باب فهم معنا همواره مفتوح بوده و امکان فهم جدید و تازه همواره وجود داردُ از جمله مباحث مربوط به این حوزه است .

این پست مذهبی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله ای PDF مربوط به اخلاق تفسیر قرآن کریم اختصاص یافت .

نویسنگان : محمدتقی سبحانی‌نیا و علی راد – دانشگاه قرآن و حدیث

مجله پژوهش‌های قرآن و حدیث – سال چهل و ششم – شماره یکم – بهار و تابستان 1392

چکیده مقاله

از جمله مباحث مرتبط با پدیده فهم متن و بیان و تفسیر، اخلاق مربوط به آن است. در اخلاق فهم و تفسیر متن پرسش هایی چند مطرح است. برخی از این پرسش ها عبارت است از: آیا انسان در قبال متنی که به دنبال فهم آن است مسوولیتی دارد؟ آیا برای فهم و تفسیر متن، معیارهایی وجود دارد که ما را ازگام گذاردن در بیراهه مبرا دارد؟ و آیا هرکس برای فهم متن آزاد است و آنچه برداشت می کند را می تواند به متن مورد نظر و صاحب آن متن نسبت دهد؟ این بحث آنگاه که به متون مقدس، و در بین مسلمانان به قرآن کریم ارتباط پیدا می کند از اهمیت و حساسیت مضاعفی برخوردار می شود. در این نوشتار سعی برآن بوده است تا با تکیه بر متون اسلامی مسوولیت اخلاقی مخاطبان متون روشن شود و حدود فهم معنا و تفسیر آن با توجه با معیارهای اخلاقی به ویژه در ارتباط با قرآن کریم به بحث گذاشته شود.

کلید واژه: متون اسلامی، فهم و تفسیر، اخلاقیات، مسوولیت

 

15 - تلگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.