خانه » دانشنامه » آموزشی » رشته حسابداری » تأثیر هزینه نمایندگی بر پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها – مقاله PDF

تأثیر هزینه نمایندگی بر پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها – مقاله PDF

امتیاز شما به این پست !

article 3 - تأثیر هزینه نمایندگی بر پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها - مقاله PDF

تأثیر هزینه نمایندگی بر پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها – مقاله PDF

در حال حاضر یکی از مسائل مهم در بحث هزینه نمایندگی، تأثیر این هزینه‌ها بر پیش‌بینی سودآوری شرکتها است. زیرا مدیران به عنوان نمایندگان سهامداران (البته از جهت اداره شرکت) احتمال دارد به گونه‌ای عمل کنند که الزامآ موجب حداکثر شدن ثروت سهامداران نگردد. در این پژوهش به رابطه هزینه نمایندگی بر پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها پرداخته شد. یکی از عوامل مهم در بحث تئوری نمایندگی مدیریت سود است که در اینجا بین منافع مدیران و سهامداران از جهاتی تضاد منافع هم وجود دارد .

چکیده مقاله تأثیر هزینه نمایندگی بر پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها

مرور مقالات نشان میان دامنه، هزینه نمایندگی در شرکت ها یکی از مهم ترین زمینه های مطالعاتی در حسابداری بوده است.ازاین رو هدف اصلی این پژوهش نحوه ارزیابی تاثیر هزینه نمایندگی بر پیش بینی سودآوری در بورس اوراق بهادار تهران است. در این پژوهش معیار هزینه نمایندگی شامل مدیریت سود، ساختار سرمایه، سازوکار حاکمیت شرکتی و نسبت گردش دارایی است.جامعه آماری این پژوهش را شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران که از سال 1389 تا 1395 فعال هستند، تشکیل می دهد. شرکت های نمونه شامل 105 شرکت و در مجموع شامل 735 سال- شرکتاست. برای آزمون فرضیه ها از روش رگرسیون و روش حداقل مربعات استفاده شده است. این پژوهش، از لحاظ روش شناسی، از نوع شبه تجربی و پس رویدادی در حوزه پژوهش های اثباتی حسابداری است.
یافته های حاصل از آزمون فرضیه های این پژوهش نشان می دهد که از بین معیارهای اندازه گیری هزینه نمایندگی رابطه بین مالکیت نهادی ناشی از حاکمیت شرکتی و نسبت گردش دارایی با پیش بینی سودآوری مستقیم و معنادار است. این یافته ها همچنین نشان داد رابطه معناداری بین ساختار سرمایهو پیش بینی سودآوری وجود ندارد. علاوه بر این، رابطه بین مدیریت سود و پیش بینی سودآوری معنادار ولی معکوس است که دلیل این رابطه معکوس را می توان خطر اخلاقی ناشی از عدم تقارن اطلاعاتی مدیریت سود دانست.

کلید واژه : هزینه نمایندگی، مدیریت سود، ساختار سرمایه، نسبت گردش دارایی، سازوکار حاکمیت شرکتی، پیش بینی سودآوری

نویسنده : محمدباقر محمدزاده مقدم – دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب

عنوان نشریه : دانش سرمایه گذاری، بهار 1397، دوره 7

این پست آموزشی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله تأثیر هزینه نمایندگی بر پیش‌بینی سودآوری شرکتها در قالب فایل پی دی اف برای دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقمندان رشته‌های حسابداری ، مدیریت مالی و … اختصاص یافت .

 

15 - تلگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.