خانه » دانشنامه » آموزشی » رشته حسابداری » حسابرسی زیست محیطی و محاسبه هزینه‌های حسابداری محیط زیست

حسابرسی زیست محیطی و محاسبه هزینه‌های حسابداری محیط زیست

امتیاز شما به این پست !

Environmental Audit - حسابرسی زیست محیطی و محاسبه هزینه‌های حسابداری محیط زیست

حسابرسی زیست محیطی و محاسبه هزینه‌های حسابداری محیط زیست

حسابداری محیط زیست، شاخه‌ای از حسابداری است که که به جمع‌آوری اطلاعات هزینه‌های زیست‌محیطی و بکارگیری این اطلاعات در انجام محاسبات مربوط به قیمت تمام شده کالاها و خدمات می‌پردازد. حسابداری محیط زیست شامل فعالیتهایی است که موجب افزایش توان سیستم‌های حسابداری در جهت شناسایی، ثبت و گزارشگری آثار ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست می‌شود. حسابرسی زیست محیطی یک مدل ابزار جهت مدیریت پیشگیرانه است که به صورت آگاهانه جهت شناسایی مشکلات زیست‌محیطی پیش از اتفاق آنها و انجام اقدامات پیشگیرانه استفاده می‌شود و توصیه‌هایی مفید نیز در مورد چگونگی بهبود رویه‌های مدیریت محیط زیست فراهم می کند. به عبارتی دیگر، حسابرسی محیط زیست یک ابزار مدیریت داخلی برای استفاده کنندگان سازمان ها یا فعالیت ها به منظور انجام مسولیت‌های مدیریت محیط زیست است. حسابرسی زیست محیطی می تواند فرصتی برای استقرار طرحی موثر  و مفید جهت نگهداری از محیط زیست در واحدهای تجاری فراهم کند و سبب شفافیت گزارشگری اطلاعات مالی و غیر مالی و بهبود فرآیند حسابخواهی اجتماعی و حسابدهی مدیریت شود و نیز، به ارزیابی بهتر عملکرد اجتماعی – اقتصادی واحد های تجاری شود .

انواع حسابرسی محیط زیست شامل مورد زیر است :

1 – حسابرسی رعایت

2 – حسابرسی سیستم ها

3 – حسابرسی مبادله و انتقال املاک

4 – حسابرسی تسهیلات تولید

5 – حسابرسی‌هایی که اقدامات باز دارنده آن را مورد توجه قرار می دهد و می توان اتخاذ آن مقدار ریسک را که شرکت در صورت بکار بستن آن اقدامات متحمل خواهد شد کاهش داد .

6 – حسابرسی‌هایی که مقدار بدهی‌ها و هزینه‌های به دست آمده مربوط به خسارت‌های زیست محیطی را مشخص می کند .

7 – حسابرسی‌هایی که به تنهایی فرایند تولید را ارزیابی می کند تا تضمین کند که این محصولات الزامات خاصی را بوجود می‌آورند .

این پست آموزشی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم یک مقاله در مورد حسابرسی محیط زیست و چگونگی محاسبه هزینه های پیاده سازی حسابداری محیط زیست در قالب فایل pdf اختصاص یافت .

 

15 - تلگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.