خانه » دانشنامه » آموزشی » رشته حسابداری » رابطه بین سرمایه فکری و بهره وری در صنایع تولیدی ایران + دانلود مقاله

رابطه بین سرمایه فکری و بهره وری در صنایع تولیدی ایران + دانلود مقاله

امتیاز شما به این پست !

Sarmaye Fekri - رابطه بین سرمایه فکری و بهره وری در صنایع تولیدی ایران + دانلود مقاله

رابطه بین سرمایه فکری و بهره وری در صنایع تولیدی ایران + دانلود مقاله

امروزه محققان بر این عقیده‌اند که سرمایه فکری، اهرمی برای برای حفظ مزیت رقابتی و عملکرد بالا می‌باشد. افزایش رقابت جهانی موجب شد که شرکتها با سایر بنگاه‌های اقتصادی در سطح جهانی به رقابت بپردازند. در این راستا سرمایه فکری به عنوان عاملی بسیار مهم برای سازمانها تبدیل شده است. زیرا فعالیتهای رقابتی آنها را افزایش می‌دهد .

چکیده مقاله رابطه بین سرمایه فکری و بهره وری در صنایع تولیدی ایران

شرکت های موفق و برتر به این موضوع پی برده‌اند که سرمایه‌گذاری بر روی سرمایه‌های فکری جهت ایجاد محصولات و خدمات با ارزش لازم است. همچنین، در شرایطی که فضا برای جذب سرمایه‌های جدید، ناامن است، شرکت ها گزینه ای جز استفاده مطلوب از منابع موجود ندارند، لذا در این صورت بهره وری به عنوان استفاده کارآمد و موثر از منابع برای تولید تعریف می شود. اهمیت این تحقیق در برجسته‌سازی نقش سرمایه فکری در بهره‌وری صنایع مواد و محصولات شیمیایی می باشد. در این تحقیق ابتدا ارزش سرمایه فکری شرکت های سرمایه‌گذاری بر اساس روشی کاربردی و همچنین ارزش بهره‌وری بر اساس شا‌خص‌های بهره‌وری ارائه‌شده توسط سازمان بهره‌وری ملی ایران برای دوره زمانی 10 ساله از 1379 تا 1388 محاسبه و در مرحله بعد ارتباط بین سرمایه فکری و بهره‌وری شرکت های سرمایه‌گذاری فعال در بورس اوراق بهادار تهران صنعت مواد و محصولات شیمیایی به‌صورت مطالعه موردی ارزیابی شده است. روش آماری استفاده‌شده به ‌منظور تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، روش حداقل مربعات تعمیم‌یافته می‌باشد. به‌طورکلی هدف این تحقیق، بررسی رابطه بین سرمایه فکری و بهره‌وری شرکت‌ها می‌باشد. نتیجه مهم این مقاله نشان از رابطه معنادار بین کارایی سرمایه انسانی و بهره‌وری نیروی کار است .

کلیدواژه‌ها
سرمایه فکری، مدل ضریب ارزش‌افزوده فکری، بهره‌وری نیروی کار، بهره‌وری سرمایه

نویسنده : محمدرضا طبیبی، آرزو واهبی، وحید نورنزاد ونوش

مجله مدیریت بهره وری – سال دوازدهم – شماره 47

این پست آموزشی از سایت ایرانی دیتا به دانلود رایگان با لینک مستقیم مقاله علمی پژوهشی رابطه بین سرمایه فکری و بهره وری در صنایع تولیدی ایران برای علاقمندان به رشته‌های حسابداری، مدیریت مالی و … یافت .

دانلود پروژه های آماده اکسل و اکسس، مقالات ترجمه شده و افته خاص رشته حسابداری

15 - تلگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.